פרסום ביוטיוב

אתה כאן: דף הבית  > קידום אתרים  > פרסום ביוטיוב

יוטיוב הוא האתר השלישי הכי פופולרי בעולם, עם כמיליארד משתמשים יחודיים שמבקרים בו כל חודש. כל אחד מהמשתמשים האלו מבלה באתר כעשרים דקות בממוצע, ובעשרים דקות אלו הוא מחפש אקטיבית סרטונים קצרים, משעשעים ומעניינים שיסיחו את דעתו מחיי היום יום. השילוב בין קהל רחב למצב רוח משועמם שמחפש עניין הופך את יוטיוב לפלטפורמת פרסום יעילה מאין כמוה שאליה מגיעים מרצונם החופשי אינספור משתמשים, ושמאפשרת לכל מפרסם למצוא את הלקוחות המתאימים לו ביותר.

סוגי פרסומות

ביוטיוב יש ארבעה סוגי פרסומות:

  • • פרסומות חיפוש
  • • סרטונים מומלצים
  • • פרסומות מקדימות (פרי-רול)
  • • באנרים

הסוג הראשון, פרסומות חיפוש, דומה מאוד לפרסומות הרגילות המופיעות בתוצאות החיפוש של גוגל – אלו הן תוצאות המופיעות בראש רשימת החיפושים שמפנות את המחפש לסרטונים מקודמים. הפרסומות מפנות לעמוד היוטיוב של המפרסם, ולסרטון ספציפי שהמפרסם רוצה שהצופים יראו. פרסומות אלו נראות רק ע"י אלו שמשתמשים במנוע החיפוש של האתר, ולא נראות ע"י אנשים שמגיעים לסרטון כלשהו ממקור אחר – לינק ישיר לסרטון מאתר אחר, למשל, לא יציג את הפרסומות הללו בכלל. סרטונים מומלצים הוא סוג פרסום דומה מאוד – בזמן הצפייה ולאחריה, לצד כל סרטון מופיעות הפניות לסרטונים דומים שעלולים לעניין את הצופים. בראש הרשימה הזאת, שנבחרת ע"י האלגוריתם של יוטיוב ומתאימה לטעמו האישי של כל צופה, מופיעים סרטונים ממומנים. הסרטונים הללו נראים בדיוק כמו הסרטונים המומלצים הרגילים, ובניגוד לפרסומות החיפוש מפנים רק לסרטונים ולא לעמוד היוטיוב של המפרסם. סוג הפרסומות השלישי, פרסומות מקדימות(פרי-רול), הן סרטונים ממומנים שמוקרנים לפני שהסרטון שאותו הצופה מנסה לראות מתחיל – בדיוק כמו פרסומות בקולנוע או בטלוויזיה. בניגוד לפרסומות בטלוויזיה, אבל, על הפרסומות הללו ניתן לדלג אחרי חמש שניות מתחילת הקרנתן, ורק כ-30% מהמשתמשים צופים בהן.

פרסום ביוטיוב

לבסוף, סוג הפרסומות האחרון הוא באנרים, המופיעים תוך כדי הסרטון עם קריאה לפעולה, ויכולות להפנות את הגולשים לקישור חיצוני. באנרים הם כלי וותיק ומוכר בעולם הפרסום, וחבל להרחיב עליו את הדיבור. מחקר של חברת YuMe (http://www.yume.com/insights/video-advertising-research ) מגלה שהפרסומות המקדימות (פרי-רול) הן הפרסומות היעילות ביותר מכלל סוגי הפרסום. בעוד שנתונים מיוטיוב גורסים שרק כ-30% מהצופים באמת רואים את הפרסומות האלו, אלו פרסומות שאי-אפשר להתעלם מהן ויכולת בניית המותג שלהן היא הגדולה ביותר. הצופה מתקשר עם הפרסומות האלו יותר מכל פרסומת אחרת, מאזין לה וחווה אותה בצורה הטובה ביותר. הפרסומות האחרות יעלות גם הן, אבל בצורה אחרת – הן קיימות בצורה פאסיבית, ומנסות להראות כמו תוצאות חיפוש לגיטימיות או המלצות שאותן הצופה רגיל לקבל, ולכן יש סיכוי גבוה יותר שהצופה יחליט לצפות בהן. לבסוף, באנרים הם כלי יעיל כתמיד להפצת המסר, אבל פחות יעילים מסוגי הפרסום האחרים.

סודות הפרסום היעיל

פרסומת המופיעה לפני סרטון היא היעילה ביותר, אבל יש להתאים אותה לדרך שבה היא נצפית ביוטיוב – חמש השניות הראשונות הן החלק החשוב והזכיר ביותר של פרסומות כאלו, ויש להקפיד להסריט אותן כך שחמש השניות הראשונות ימשכו את הצופה להמשיך לראותן, או שהמסר יעבור גם בחמש השניות הראשונות בלבד. פרסומאים רבים מנסים להשתמש בפרסומות טלוויזיה או קולנוע במקום בפרסומות ייעודיות ליוטיוב, אבל הן לא מתאימות למדיום – רבות מהפרסומות הללו נשענות על היפוך בסוף הפרסומת או חשיפה מאוחרת של המוצר, אבל על רוב הפרסומות המוקרנות ניתן לדלג בקלות; במקרה כזה ההיפוך לא מגיע והפרסומת לא מפרסמת דבר. כדי הפרסומת תעבוד, חובה ללכוד את תשומת הלב של הלקוח בחמש השניות הראשונות ואף להציג את המוצר בזמן קצר זה. בצורה כזאת, גם אלו שידלגו על שאר הפרסומת יזכו להיחשף למותג ולמסר העיקרי. לדוגמה, חברת בורגר קינג ייצרה פרסומות מוקרנות שהתייחסו לחוסר רצונו של הצופה לצפות בהן והתאימו לסרטונים וויראליים שונים – כל פרסומת התייחסה ישירות לסרטון שאותו ניסה הצופה לראות, ואז בטווח של חמש שניות גם הציעה לו להזמין אוכל מבורגר קינג. לכל אורך הפרסומת המותג היה בטווח הנראה, והיה ברור לחלוטין שהן מפרסמות את בורגר-קינג. בסופו של דבר, הפרסומות היו קצרות, תקשרו עם הצופה, הציגו את המותג בבהירות ואנושיות והיו משעשעות מספיק כדי שייזכרו. https://www.youtube.com/watch?v=QODP3Hv-h3c לסרטונים ממומנים בחיפוש ובהמלצות קל הרבה יותר – הצופה בוחר לצפות בהן, והסיכוי שהוא יצפה בהן עד הסוף גדול יותר. במקרים כאלו, חשוב שהתוכן יהיה רלוונטי לגולש ולתוכן שאותו חיפש – יש להתאים את התוכן למצב רוחו של המחפש. הסיכוי שאדם המחפש סרטונים מצחיקים על חתולים יתעניין בסרטון ארוך על אכילה בריאה נמוך, ועל מנהל הקמפיין למקד את הפרסום לא רק לקהל הנכון אלא גם למצב-הרוח הנכון. למשל, פרסומות של ה-NBA הציגו כדורסלנים מכדררים במקצב שייצר שיר חג מולד מוכר. הפרסומת הייתה מספיק מגניבה כדי להפוך לסרטון וויראלי, ואנשים חיפשו אותה ספציפית ושלחו אותה לחברים. למפרסמים היה ברור שהצופים בה מעוניינים לראות סרטון פרסומי שעושה שימוש מעניין בצלילים ושירי חג-מולד, וחברת קראפטסמן מיהרה להפיק סרטון דומה מבחינה רעיוניות, שבו גברים שמחים מקבלים לחג-המולד כלי עבודה ובאמצעותם מנגנים את אותו שיר בדיוק כמו שחקני ה-NBA. הפרסומת הזאת הופיעה לפני הסרטון של ה-NBA, וזכתה להצלחה רבה בעצמה בזכות התאמה למצב רוחו של הקהל. https://www.youtube.com/watch?v=isPm79xTzM4 https://www.youtube.com/watch?v=rHPgAfSAuJY לבסוף, באנרים מתפקדים ביעילות נמוכה יחסית, וגם אותם יש להתאים למצב-רוחו של הצופה ולתוכן שאותו בחר. היתרון העיקרי של באנרים היא יכולתם להתאים לתוכן הסרטון ולהציע פתרון או תגובה יעילה למתרחש בו. אנשים הצופים בסרטון מוזיקלי, למשל, יכולים להיות מופנים לרכישת כרטיסים להופעה חיה, וכו'.

ולסיכום

יוטיוב היא פלטפורמת פרסום מוצלחת ביותר – למגיעים אליה זמן פנוי שעליהם לבזבז, והם מוכנים נפשית לצפות בסרטונים קצרים עם מסרים משעשעים. אין זמן טוב יותר להציג להם פרסומת קצרה של המותג שלכם עם מסר משעשע מאשר רגע זה. יחד עם זאת, חובה להתאים את הפרסום ליוטיוב ולעשות זאת נכון, ולא למחזר פרסומות וסרטונים ממדיומים אחרים. החלו לנצל את הפרסום ביוטיוב עוד היום.

 

המאמר נכתב ע"י מחברת Linkshake

סגור תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *