ביג דאטה – איך לנתב בתוך כל המידע

אתה כאן: דף הבית  > כללי  > ביג דאטה – איך לנתב בתוך כל המידע

לפני עשור ומעלה הופיע שר ההגנה האמריקאי דונלד ראמספלד ונתן אמירה שנכנסה לספרי ההיסטוריה "אנחנו יודעים מה שאנחנו יודעים, אנחנו יודעים מה אנחנו לא יודעים, אנחנו לא יודעים מה אנחנו יודעים, ואנחנו לא יודעים מה שאנחנו לא יודעים". אם אנחנו מסתכלים על התחום של הביג דאטה, הרי שאמירה זו מאפיינת אותה בצורה מושלמת.

המידע שעומד לרשותנו בארגון, מאפשר לנו לדעת מה שאנחנו יודעים, אם אנחנו עובדים בצורה נכונה איתו ומעבדים אותו נכון, אז אנחנו נלמד לדעת מתוכו מה שאנחנו לא יודעים, לא תמיד המידע יעזור לנו לדעת מה אנחנו יודעים, ולצערנו אנחנו נצטרך להשלים בדרכים שונות את המידע ולנתח את החוסר הזה בצורה חכמה, בשביל לדעת את מה שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים.

זה אולי נשמע מסובך ומסורבל, אך כל מי שעובד עם תוכנות של ביג דאטה מבין במה מדובר. הארגון שלנו סופג מידע רב, התוכנות לארגון וקטלוג אותו מידע, עוזרות לנו להבין דברים מסוימים, עלינו לנתח את הדברים האלה בשביל להבין מה יש ומה אין לנו, אך זה לא מספיק בשביל להבין את הדברים שהמידע לא מלמד אותנו, לשם כך נדרש יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסא, הבנה טובה של המערכת אשר בתוכה ובסביבתה אנחנו פועלים.

ארגונים רבים נשענים על מערכות ביג דאטה ברמות שונות, עד שהן כמעט "מתמכרות" למערכות אלו, אנחנו יכולים לראות את זה לא בדברים שקשורים למידע, שהוא ללא ספק הגורם העיקרי לחוזק שלנו (אם פתחנו באמירה ידועה, אז זה אנחנו יכולים להמשיך באותה אמירה שכל אחד שעוסק במידע, נתונים ומחקר יודע "ידע זה כוח"), אך לא כל המידע שקיים אצלנו הוא זה שיצליח בהכרח לקדם אותנו, לעיתים קרובות המידע הזה יכול דווקא לקחת אותנו לאחור, לשתק אותנו, למנוע מאיתנו להתקדם, כי אנחנו נתקשה לראות ולהבין שיש משהו מלבדו. לעיתים המידע הזה ישן ולעיתים הוא חסר, לכן חשוב שנדע להבין לא רק את מה שיש לנו ומה שאנחנו לומדים מתוך המידע, אלא גם מה שאין לנו וכך נוכל להמשיך לאסוף מידע ולהתקדם הלאה.

מערכות ביג דאטה – להשתמש במידע בצורה חכמה

מערכות ביג דאטה נועדו לעשות סדר בשלל המידע שמגיע אל הארגון. כידוע אנחנו חיים בעידן המידע בו מגיעים אלינו אלפי פיסות מידע ממקורות שונים. המערכות נועדו ליצור קטגוריזציה של המידע ותעדוף שלו.

החוכמה היא לדעת איזה מבין פיסות המידע הוא שימושי לנו כעת ואיזה יהיה שימושי עבורנו בעתיד. עם זאת, כמו שציינו במאמר, עלינו לקחת בחשבון, שמקורות המידע יכולים להיות גם כאלה שמגיעים מחוץ למערכת ועלינו לדעת לעשות שימוש חכם גם בהן, כך נוכל לעבוד בצורה חכמה עם כל מה שאנחנו מקבלים לרשותנו.

סגור תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *